Na školu v přírodě jsem se s mými druháčky vydala do kraje Karla Hynka Máchy – do Poslova Mlýna poblíž Doks. Přijali jsme pozvání Bezva party, abychom společně s dalšími školními posádkami strávili jeden týden na pustém ostrově a pokusili se nejen přežít, ale také se naučili žít v těsném kontaktu s přírodou.

První den po ztroskotání jsme hledali způsob, jak si postavit vor, na kterém se jako přeživší členové posádky pokusíme najít na moři co nejvíce věcí z potopené lodi, které by nám usnadnily přežít. S pomocí kmenů a přírodních materiálů jsme společně s naší kapitánkou Kačkou postavili vor, ve kterém jsme se potom hromadně po ostrově přemisťovali, než jsme všechny věci našli.

Druhý den jsme bojovali s přírodními živly na ostrově a učili se řemesla, která nám usnadní život na ostrově. Chytali jsme ryby, stříleli z luku, lovili zvěř, sháněli dřevo na stavbu voru a snažili se ho převézt po rozbouřených vodách, zničili jsme munici, kterou zde nastražili pytláci.

Třetí den jsme si zahráli společně na bubny, abychom se naučili spolupracovat také s ostatními posádkami. Při večerní příběhové hře jsme potřebovali získat amulety štěstí, s jejichž pomocí je možné dostat se z opuštěného ostrova domů. Přírodní obyvatelé a duchové nám je však nechtěli vydat zadarmo.

Další den odpoledne jsme museli postavit přístřešky, abychom na ostrově přežili. Museli jsme si vydělat peníze – prací a nakupováním potřebných věcí na stavbu voru, potřebuje ho totiž opuštěný trosečník, který se stal našim přítelem, aby dojel pro pomoc a my se dostali z ostrova zpět do civilizace.

Jelikož se nám týmová spolupráce dařila, mohli jsme vyslat trosečníka pro pomoc, aby přivolal záchranné lodě zpět domů. Vlajka našeho týmu měla tu čest zdobit trosečníkovu loď, protože jsme se v soutěžích a týmové spolupráci umístili ze 13 týmů od prvních do šestých tříd na prvním místě.

Kromě vítězství, které nikdo z nás nečekal, jsme se přesvědčili, že je nám spolu dobře, jsme kamarádi, umíme překonávat překážky, navzájem si pomáháme a daří se nám uchovat si na tváři úsměv i ve chvílích, kdy jsme unavení a musíme se spolehnout jeden na druhého, daleko od rodiny a pohodlí domova. Přivezli jsme si mnoho zážitků třeba i z výletu parníkem na Máchově jezeře nebo výšlapem na hrad Bezděz.

Přáli bychom každé třídě, aby se s paní učitelkou vydala na školu v přírodě, jako jsme mohli s tou naší - 2. B!       Milena Kubecová

Fotografie naleznete zde.

Vachkova 630/1